ONDE NOSTRE/BLOCK10 present the SKATE AND SURF FILM FESTIVAL, a celebration of the very cream of surf and skate culture. A showcase of skating and surfing’s best feature, documentaries and short film productions from international and homegrown talents. Three days of  movies, art shows, music and skate sessions.

The SSFF is the ‘must attend’ event for purveyors of the glide. Hosted in MILAN the 5th, 6th, 7th of May at BASE in the heart of the Navigli area, the SSFF is shaping up to be a stellar event.

We got stoke, films, and to keep you going we’ll have food, beers and a specially made skate-able structure!

FREE ENTRY !!!

SSFF Merch and more.

SUBMISSION

Submissions are closed.

See you next year!

Thank you.

FRIDAY MAY 5th

OPENING

pm ART EXHIBITION VERNISSAGE

  • with Lucas Beaufort and artwork by Onde Nostre, Ricky Brotini 

9.30 pm PREMIERE OF THE PREMIERE

  • DEMAIN COMMENCE AUJOURD’HUI by Skateboarding’s Finest X Pigeon Family (Skate)
  • ALL THE WAY DOWN by Alberto Chimenti Dezani with the Italian VANS skate team (Skate)

10.30 pm Skate Session + Best Trick. Music with Macete

11.30 pm DJ set with Giorgio Di Salvo + Marcelo Burlon

_________________________________________________________

SATURDAY MAY 6th

PREMIERES NIGHT

LA CREME DE LA CREME FROM 2017 SURF AND SKATE PRODUCTIONS FOR THE FIRST TIME ON THE BIG SCREEN and much more.

1:00 pm FILLER B-SIDES in the BASE Courtyard

FILMS:

1:00 pm BLOCK 1

  • LA MAESTRA by Paul Ferraris & Elizabeth Pepin Silva with Mayra Angular (Surf)
  • SKATER QUEEN by Silvia Mela D’Orazi & Chiara Aliberti with Asia Lanzi (Skate)
  • CATTU by Mauro Ladu with Ilaria Morresi (Surf)

2:30 pm BLOCK 2

  • ISLAND EARTH by Cyrus Sutton (Surf)
  • FRIO by JP Veillet with Kevin Cortez and Jackson Obando (Surf)

4:00 pm BLOCK 3

  • DECKUMENT by Miha Brodaric, Andro Kajzer, Matej Lavka, Nina Vrhovec (Skate)
  • MONASTERY GARDEN  by Michele Lorusso with Leah Dawson, Makala Smith, Karina Rozunko, Lola Mignot (Surf)

6:00 pm BLOCK 4

  • NORTHBOUND by Jørn Nyseth Ranum with Kleppan, Galasso, Lund and Stene (Skate)
  • SIAN SESSIONS  by Dustin Humphrey with Harrison Roach and Zye Norris (Surf)
  • FRENCH TENT by Ale Dotti with Roberto D’Amico, Leo Fioravanti, Angelo Bonomelli (Surf)
  • DISPATCH FROM MEXICO by and with Eugenio Barcelloni and Coco Nogales, Oscar Moncada (Surf)

8:00 pm BLOCK 5

  • DOTS by Sergio Bosatra with Edo Paris, J. Carozzi, A. Koushesh, N. Giordano, I. Furdui, N. Bromo, D. Galli and many more (Skate)
  • NATURAL HAPPENING by Michele Lo Russo with Mele saili and Mick Rodgers (Surf)
  • SLIDING SUNSET by Jacopo Cosmelli with Matteo Fabbri (Surf)
  • AZZURRO by Alessandro Formenti and Mauro Caruso (Skate)

9:30 pm BLOCK 6

  • FLAME SHOP CASTEO by and with Flame Shop team and family (Skate)
  • RIVER DUMBSTERS by and with Simone Verona and Gio Graziani (Skate)  
  • GIVEN by Jess Bianchi with Aamion and Daize Goodwin (Surf)
  • TRANSWORLD | RIDDLES IN MATHEMATICS by Chris Thiessen (Skate)
  • SEALONE by Luca Merli | Onde Nostre with L. Mignot, K. Rozunko and S. Lerback (Surf)

11:00 – 2:00 am MUSIC: SABOTAGE MILANO

SSFF OFFICIAL PARTY Mixup host Mc with CAPSICUM SET (aka ZONA DOPA: Trix, Lugi, Moddi).

Films in Premiere will be voted by the public (PEOPLE CHOICE AWARD). The winner will be announced on Sunday evening and will win a week at CASA MACCARONI in Fuerteventura (Dates subject to availability).

_________________________________________________________

SUNDAY MAY 7th

A SELECTION OF FILMS FROM WAVES AND CONCRETE MOST INSPIRING FILMMAKERS

  • 11:00 am –  7:00 pm FILLER B-SIDES in the BASE Courtyard
  • 2:00 – 7:00 pm MUSIC in the courtyard with THE DRACULAS + BOB CORN +  LUCA BARCELLONA Rare Classic Cinematic Grooves.

11:00 am BLOCK 1

  • SURF EXPLORE MADAGASCAR by Jonathan Politur (Surf)
  • I FIGLI DELLO SCIROCCO by Angelo Stamerra Grassi (Surf)
  • LETTRE A MA MER by Megane Murgia with Annabel Talouarn, Sophie Tison, Clementine Bigot (Surf)
  • NATURAL GOOD by Marco Mucig with Luca Bressan and Alessandro Demartini (Surf)

3:00 pm BLOCK 2

  • SEQUOIA by Luca Merli | Onde Nostre with Filippo Orso (Surf)
  • ABACO by Kylian Castells with Hector Santamaria, Dion Agius, Hector Menedez (Surf)
  • THE SEA AND THE OCEAN by and with Eugenio Barcelloni (Surf)
  • COUNTY OF MILAN by Alessandro Dotti with Gianmarco Pollacchi (Surf)
  • LA DOLCE STREETA by Tom Norfo, Sergio Bosatra with A. Martoriati, J. Gallo, G. Zanotto, A. Di Luggo, L. Da Rold. (Skate)
  • BASQUE CARAVAN TOUR by Alberto Scattolin BLKMK with L. Morice, T. Laffabrier and many more (Skate)
  • STRANGE by DanXzen (Skate)
  • VLOG – ISLAND DIARY by E.Barcelloni e N.Astrologo con Roberto D’Amico

6:30 pm BLOCK 3

  • ZOMBIES VIDEO by Enrico Cerovac and Joel Mrvcic with J. Gallo, M. Dinisio, D. Garcia, E. Paris and many others (skate)
  • LOW PROFILE by Sergio Bosatra with Edo Paris (Skate)
  • BY THE WATER by Samuele Malfatti with Alessandro Ponzanelli (Surf)
  • BLACK CARNIVAL by Kylian Castells (Surf)
  • TAH By Fabio Tabacchi with F. Zamprogno, P. Stuper, O. Heryliv (Skate)
  • CINECITTA’ ON WHEELS by Inti Carboni with J. Picozza, P. Maneglia and many more (Skate)
  • FISH PEOPLE by Keith Malloy  
  • ANOTHER MEANINGLESS VIDEO by Federico Casella, Matteo Ricci, Alessandro Benedetti, Patrick Frunzio, Iuri Furdui (Skate)

7:30 pm Skate Session + Best Trick.

9:00 pm BLOCK 4

  • ALL THE WAY DOWN by Alberto Chimenti Dezani with the Italian VANS skate team (Skate)
  • FILM WINNER (PEOPLE CHOICE AWARD)

11:00 pm SSFF WRAPPING PARTY

KARMADROME Indie Special feat CARLO VILLA + LELE SACCHI SPECIAL ONLY INDIE-DANCE 90’s DJ SET

CONTACT

contact@ssff.it

Festival Director: Luca Merli
Skate Consultant: Davide Martinazzo
Communication and Design: Giovanni Barberis
Production Manager: Yuri Tartari Pucci
Production: Ciccio Fersini

PR & Development: Caterina Sforza
Music Consultant: Lele Sacchi and Luca Pagliarini

PRESS

WHERE

BASE Milano

    share on